Press "Enter" to skip to content

Każde pokolenie ma swoich młodych bohaterów gotowych do poświęceń

Post opublikowany na byłym blogu dnia 2009-08-12 21:22:19

Młodzież Polskiego podziemia z wieku XX i XXI.

„Podziemie musi o wolność walczyć wciąż
i musi się tłuc po kanałach.
Polska podziemna wygrała wiele bitw,
choć wojny jeszcze nie wygrała.
Znów czyjąś wolność ktoś chce wdeptać w piach.
Podziemie mur obronny stawia.
By w zakładach karnych dokonał się ich czas.
Dla władzy to forma bezprawia.”

To nie będzie krótki wpis. Mam nadzieję jednak, że skłoni do myślenia.
Oddziały harcerskie Polski Podziemnej walczący w Armii Krajowej. Mieli po kilkanaście, dwadzieścia kilka lat. Walczyli za wolną ojczyznę. Przelewali krew, zajmowali się sabotażem i dywersją. Kolportowali nielegalne ulotki i książki. Byli tymi słabszymi. Wolna Ojczyzna – to była dla nich świętość. Amunicja własnej roboty kontra ciężkie oddziały pancerne wroga. Ale szli. Lęk zostawili w domu. Wielu z nich nie dożyło wolności. Inni własną stracili. Wywalczyli. Chcieli, żebyśmy mieli wybór. Działali w podziemiu. Mieli swoje kanały (ściekowe)Po wojnie dla władzy byli PRZESTĘPCAMI.
Młodzi studenci i młodzi pracownicy. Mieli po kilkanaście, dwadzieścia kilka lat. Walczyli o wolność słowa. Walczyli o lepszy byt. Strajkowali. Protestowali. Kolportowali nielegalne ulotki i książki. Wylatywali z uczelni, delegowali ich z zakładów. Strzelali do nich. Zamykali w więzieniach. A oni dołączyli się do postulatów stoczniowców. Było ich za wielu by ich zignorować. Solidarność- to była dla nich świętość. Wywalczyli. Chcieli żebyśmy mieli wybór. Działali w podziemiu. Mieli swoje kanały(informacji). Dla władzy byli PRZESTĘPCAMI.
Młodzież związana z wolnym oprogramowaniem. W ogromnej większości hackerzy. Mają po kilkanaście, dwadzieścia kilka lat. Walczą o wolność informacji. Organizują akcje. Działają w teamach, szkolą się nawzajem. Kolportują nielegalne ulotki, ziny, faq, kursy i książki. Open Source – to dla nich świętość. Czy wywalczą? Chcą tylko wiedzieć więcej. Chcą, byśmy mieli wybór. Działają w podziemiu. Mają swoje kanały (IRC). Dla władzy są PRZESTĘPCAMI.

 

Młodzi ………………… Będą mieli po kilkanaście, dwadzieściakilka lat. O jaką wolność będą walczyć? To bez znaczenia. Każda walka o wolność to nadstawianie karku. Zawsze będzie na co nadstawiać głowę. I oni będą rozprowadzać nielegalny tekst czytany na własną odpowiedzialność. Będzie on przybierał różne formy.  I dla nich coś będzie świętością. Będą chcieli, byśmy mieli wybór. I oni będą działać w podziemiu, choć jak za każdym razem, będzie to inne podziemie. I oni będą mieli swoje kanały. Inne niż wszyscy poprzedni. I oni dla władzy będą PRZESTĘPCAMI.

„Ktoś inny zmienia świat za ciebie.
Nadstawia głowę, podnosi krzyk.
A ty z daleka, bo tak lepiej,
I w razie czego nie tracisz nic.”