Press "Enter" to skip to content

„Skąd brać dane o tym co się u nas w Polsce dzieje”

W Internecie jest bardzo dużo informacji, które są kłamstwem, manipulacją, albo przynajmniej opinią. Mamy to w ogromnej ilości i nie bardzo wiadomo komu wierzyć. Najlepiej szukać informacji u źródła.

Pierwszym adresem będzie strona gisu – czyli w uproszczeniu sprawy sanepidowskie. Na tej stronie dowiesz się co to znaczy że woda jest zdatna do spożycia, dowiesz się jak przetransportować zwłoki z zagranicy i sprawdzisz ostatnio wycofane produkty żywnościowe czy dowiesz się o szczepieniach. Jeżeli chodzi o te straszne ulotki ze szczepień – można je zobaczyć np tu lub otrzymać od producenta, na przykład stąd . Co do leków, zdarzają im się wycofania i je można sprawdzić na stronie GIFu . Dalej mamy możliwość sprawdzenia jak postępować z chemią czy udzielić pomocy osobie której zrobiła kuku- sprawdzamy to na kartach charakterystyk, dostępnych na stronie producenta, np tutaj czy tutaj albo tutaj i tutaj.

Informacje z kraju i ze świata warto czerpać z Państwowej Agencji Prasy robią tak wszystkie media. Nie ma tam clickbaitowych tytułów i trzeba się przyzwyczaić do suchego języka, ale z pewnością lepiej spędzić czas tam niż na onecie. Warto też czasem zajrzeć na TVP aby wiedzieć czym się teraz katuje przeciętnego Kowalskiego.

Przejdźmy do aktualnego prawodawstwa. Każdą ustawę czy kodeks możemy wyszukać na isapie. Mamy tam zrzut aktów prawnych od czasów J. Piłsudskiego. Można z ciekawości rzucić okiem na prawo za komuny, które nie byłoby wcale takie złe gdyby nie jego pokraczna interpretacja (polecam przeczytanie tego posta w tym kontekście). To nad czym aktualnie pracują w sejmie można obejrzeć na stronie sejmu .

Ze strony lasów państwowych dowiesz się, czy możesz przebywać w danym momencie w danym lesie. Nie chcesz chyba dostać z oprysku, lub kulki od myśliwego. Nie chcesz też dostać mandatu za bycie w strefie wykluczenia ze względu na pożary. Tu jest link bezpośredni do mapki . A jak pożary lasów, to warto sprawdzić również pogodę- najlepiej z należącego do Instytutu meteorologii i gospodarki wodnej serwisu pogodynka. Można tam sprawdzić ostrzeżenia meteorologiczne, komunikaty meteo, uzyskać informacje odnośnie klimatu, czy sprawdzić dane awioniczne, ale możemy też sprawdzić jak się ubrać i ile wody więcej wypić. W hydrologii możemy również sprawdzić stan wody, ostrzeżenia o powodzi, czy sumy opadów. W agro meteo możemy sprawdzić m. in wilgotność gleby czy warunki uprawy roślin. Na stronie IMGW można sprawdzić dokładnie aktualne dane z danej stacji hydro lub meteo. Jeżeli zaś chodzi o warunki propagacyjne fal radiowych, sprawdzamy je na mapce propagacji.

Kolejnym ciekawym i wiarygodnym źródłem informacji jest GUSu – tam cały nasz kraj został ubrany w cyferki. Można sprawdzić migracje, urodzenia, archiwalne ceny produktów, ludność w danym mieście (czy wsi), jak wyliczono nasze PKB, czy na co wydawane są nasze pieniądze z podatków.

Jak bezpiecznie wykonywać różne prace możecie się dowiedzieć z ciopu. Polecam głównie zakładkę BHP info.

O numerach alarmowych możecie przeczytać na tej stronie Jedyne co się zmieniło, to od maja 2018 997 już nie jest odbierany zawsze przez policję- idzie do centrum powiadamiania ratunkowego (jak 112) i jest przekierowywany na policję jak dyspozytor uzna to za stosowne.

Termin państwowych egzaminów szkolnych jest dostępny na CKE

O utrudnieniach na drogach można poczytać na GDDKIA – dotyczy krajowych i autostrad. W przypadku utrudnień na kolei mamy https://portalpasazera.pl/Utrudnienia

Chcesz sprawdzić jak dojechać z A do B? Żeby nie szukać u każdego przewoźnika z osobna, możesz skorzystać z https://www.e-podroznik.pl/

Myślę, że na pierwszą część wystarczy. Każdy może się dzięki informacjom powyżej poczuć pewniej i bezpieczniej. Jeżeli inne informacje was interesują, zachęcam do kontaktu.

2 komentarze

  1. Super wpis,
    Fajnie, że podajesz tak oczywiste źródła danych jak np. GUS 🙂 Szkoda tylko, że często są pomijane w dyskusjach.

    • ja ja

      po ok 10 latach na fb żadnego źródła nie nazwałabym oczywistym:)

Comments are closed.