Press "Enter" to skip to content

Dałam nura w pythona – zaraz po tym, jak wkurzyłam się na visual studio

Taa, dopiero zaczynam obczajać tutki do pythona i pygtk i już napotykam pierwsze problemy, które należałoby rozwiązać, co robię odpytując znajomych i niezawodną wyszukiwarkę internetową (taa, chodzi o Google. Bing jeszcze się nie doczekał regionalizacji, więc jakoś się nie kwapię do tego, by go używać. ) Zaczęłam od poleconej przez siano wikiksiążki pod tytułem „Zanurkuj w pythonie”. Wyobraźcie sobie, że już pierwszy kod z tej książki się nie skompi… tfu nie sparsował. Znaczy błąd wyrzuciło już w 3 linijce. „syntax error”… No ok. Pewnie znowu przyjdzie mi rozwiązywać problem na około, jak to było z pierwszą kompilacją jaja, ale WITAJ PRZYGODO. Bo w końcu jak coś działa od razu, to jest nudno. Napisałam do Nikowa. On do mnie z tekstem, że wina leży po stronie wersji Pythona i że różnice między 2.7 a 3.2 są takie ogromne że ….blablabla Tak czy inaczej, miałam ową wersję na cygwinie, odpalam kod, działa. Aaaaha. Nikow miał rację, ale moja ciekawość nie została zaspokojona. Jak to jest, że nie działa w moim 3.2???? No ok, piszę do siana, on na pewno coś zaradzi. No to on mi że teraz w pythonie print jest funkcją. Funkcją? Aaaha. Czyli wszystko co stoi za słówkiem print, należy wstawić w nawias. Done. Ups, dalej mu coś nie w kolorki. Dałam kod, na co siano „usuń to u z przodu”. Fakt, pomogło 🙂
Podsumowując: Jeżeli kod z zanurkuj w pythonie ci nie działa to zmodyfikuj go usuwając u z przodu (a gdzie go nie ma możesz dopisać b) a zawartości printa wpisz w nawias.
Zmodyfikowany kod ( odbchelper.py) ze strony Zanurkuj po opisanych poprawkach powinien wyglądać tak:

#--*- coding: utf-8 -*-
def buildConnectionString (params):
  """Tworzy łańcuch na podstawie słownika parametrów.

  Zwraca łańcuch znaków.
  """
  return ";".join(["%s=%s" %(k,v) for k, v in params.items()])
if __name__ == "__main__":
  myParams = {"server":"mpilgrim", \
        "database":"master", \
        "uid":"sa", \
        "pwd":"secret"
        }
  print (buildConnectionString(myParams))

Aaa i słowo zwracanie ma się zaczynać na tej samej wysokości co „”” (znaczy mają być równo). Pyta jest na białe znaki bardzo wrażliwa.
Podziękowania dla Nikowa i siana
Ok, dalsza walka dotyczyła już pygtk. Ale o tym może jutro, bo tego jest dużo;)

3 komentarze

 1. meff meff

  Dzięki wielkie, pomogło.

 2. Agfraz Agfraz

  CO ROBI INFORMATYK Z KLAWIATURĄ W WĘŻU?
  -Programuje w Pythonie.

  Wpis stary… ale czemu tak mało o Pythonie piszesz!

  • adminka adminka

   Bo zdarzyło mi się w nim tylko chyba z raz czy dwa poeksperymentować (z czego ze 2x na hardkora, może z raz w iron python) i dałam sobie spokój z braku dobrego ide. Może kiedyś popróbuję jeszcze się nim bawić – ale na pewno po magisterce. Na uczelni nie jest używany, nie spełnia też wymogów języka „dowolnego” co obecnie oznacza kompilowany język posiadający własne środowisko uruchomieniowe i samodzielnie zarządzający pamięcią – czyli de facto między javą a .NET jest wybór – przy czym większość preferuje javę, ja z powodów nazwijmy to religijnych nie. Hardkorowcy próbują robić projekty w c++ i nawet im to wychodzi (niektórzy prowadzący pozwalają). Narzeczony próbował przekonać mnie do pythona, ale jak na razie też mu nie wyszło.

Comments are closed.