Press "Enter" to skip to content

Jak się uczyć i się nauczyć – bez przeczytania ani jednej książki

Wpis piszę z dedykacją dla Nikowa – a czemu by nie;)
Któregoś dnia udało się nam załatwić dla UZtu produkty JetBrains – po tym fakcie skrobnęłam powiadomoenie do uczelni i wysłałam je do dziekanatu (maile od głównego informatyka się odbijały – okazało się że tamten już nie pracuje). Po paru tygodniach nikow zaproponował mi, abym napisała również informację o tym, że firma nie ogranicza się do dostarczenia oprogramowania, ale również przygotowała pewien pakiet edukacyjny bogaty w materiały do wykorzystania na zajęciach lub w domowej nauce. Ja jednak nie zrobiłam tego. Nie dlatego że nie lubię Nikowa czy firmy JetBrains. Po prostu jest to na chwilę obecną standard wśród firm informatycznych oferujących oprogramowania dla inżynierów. Żeby wymienić tylko te, które były używane przez nas bezpośrednio na uczelni jak http://www.autodesk.com/education/learn-and-teach/learn (3ds max/ auto cad), http://www.xilinx.com/training/ (elektra), http://www.sonycreativesoftware.com/training/vegaspro, czy http://www.microsoftvirtualacademy.com/ . Wiele firm prowadzi swój oficjalny kanał na YT jak wspomniany przez nikowa https://www.youtube.com/user/JetBrainsTV, https://www.youtube.com/channel/UCmJcrJ_30p6s_OTbyTFfbqQ (itfreetraining), https://www.youtube.com/user/CiscoPolska/videos.

Nie tylko filmy, ale również uczelnie prowadzą swoje kanały na YT, żeby wymienić tylko https://www.youtube.com/channel/UCwbsWIWfcOL2FiUZ2hKNJHQ (Berkley), https://www.youtube.com/channel/UCEBb1b_L6zDS3xTUrIALZOw (MIT) czy lokalna https://www.youtube.com/user/pwrmojeklimaty/videos (pwr), czy totalnie wirtualna https://www.youtube.com/user/KhanAcademyPolski albo jak kto woli https://www.youtube.com/user/khanacademy (khan academy)

Czasami warto zajrzeć do materiałów osób prywatnych i grup. Może nie stoi za nimi żadna firma ani uniwersytet, za to poziom na nich jest na prawdę wysoki i warto. https://www.youtube.com/channel/UCtXs16H04R0SSeRI8UEXMxw (facet od metod numerycznych) https://www.youtube.com/channel/UCM0FNjBOn46G5D7yufWH-6A (majsterkowicz), https://www.youtube.com/channel/UCRHXKLPXE-hYh0biKr2DGIg (uwteam), https://www.youtube.com/channel/UCjS2aGCvsnhExcWRAI8T4Pw (gyn), https://www.youtube.com/channel/UCL7tY2IPZa-E0Dob5jhwSzg (learnersTV).
Programowania można się nauczyć z ogólnych kanałów takich jak https://www.youtube.com/user/ProgrammingKnowledge/ , czy choćby ściśle zależych od języka https://www.youtube.com/user/CoraxTheTutor/ lub https://www.youtube.com/user/code4all
Można sobie pooglądać filmiki z konf, jak
https://www.youtube.com/user/BlackHatOfficialYT/videos czy https://www.youtube.com/user/HackersOnBoard/

Podsumowując materiały na YT – wystarczy wpisać nazwę technologii, programu, czy wydarzenia i można oglądać do woli.

Jeśli chcecie więcej, możecie zajrzeć do pokaźnego zbioru http://www.openculture.com/freeonlinecourses, czy skorzystać z wirtualnych uczelni jak https://www.coursera.org/, https://khanacademy.org/ i virtualstudy.pl

Jeżeli więc ktoś mówi, że nie ma się z czego uczyć, jest ignorantem:)
EDIT
Kamil Banach na twitterze polecił stronę http://www.codecademy.com/ . Trochę nie moje technologie i cała strona utrzymana w nieco innym stylu (chyba nie ma filmików- na oko – nie wchodziłam bo strona wymaga logowania), ale można spokojnie uzupełnić wpis o tą pozycję.